Elektrostymulacja mięśni

Elektrostymulacja mięśni

Mamy czasy, w których ludzie szukają różnych rozwiązań, dzięki którym będą mogli lepiej funkcjonować, lepiej wyglądać i lepiej się czuć. Opcji dostępnych w tym momencie jest bardzo wiele. Jedne są droższe, inne tańsze. Mniej lub bardziej skomplikowane. Technologia daje nam szansę ingerowania w pracę ludzkiego organizmu i czasami może to dać pożądane efekty. Elektrostymulacja mięśni zalicza się do metod wykorzystywanych na przykład w ramach profesjonalnej fizjoterapii. Pozwala radzić sobie z bólem, eliminować stany zapalne, aplikować niektóre leki w głąb tkanek. Są przypadki, w których jest w stanie odegrać kluczową rolę w terapii. To ważne osiągnięcie nauki, jakiego nie da się zignorować. Ma przy tym swoje niuanse, o których trzeba pamiętać. Aktualnie po techniki elektrostymulacji sięgają specjaliści w zasadzie na całym świecie.

Naturalnie w poszczególnych krajach czy placówkach opieki medycznej dostępność technik jest ograniczona obecnością odpowiedniego wyposażenia. Fachowy, medyczny sprzęt do elektrostymulacji różni się znacząco od tego, co można znaleźć w ofercie sklepów internetowych. Daje szeroki zakres opcji związanych z konfiguracją działania, tak aby osoby potrzebujące pomocy mogły liczyć na odpowiednią intensywność oraz natężenie impulsów. Przekłada się to bowiem na konkretne działanie terapeutyczne związane na przykład z leczeniem bólu – szczególnie przewlekłego. Wszechstronna i skuteczna Świat medycyny oraz fizjoterapii medycyny wyróżnia w tym momencie kilka podstawowych form przeprowadzania elektrostymulacji, z których każda posiada zupełnie inną funkcjonalność oraz specyfikę związaną z zakładanymi efektami leczenia.

Przeciwbólowa metoda TENS czy interferencyjne prądy INF dedykowane tkankom głębokim to przykład dwóch odmiennych form elektrostymulacji, z których każda oferuje naprawdę dużą skuteczność. Oznacza to, że elektrostymulacja mięśni może być stosowana w różnych sytuacjach, czasami również zamiennie. Wszystko zależy od potrzeb medycznych – decyzje w tym zakresie musi już podjąć personel lekarski. Znaczenie elektrostymulacji jest w tej chwili naprawdę spore. Doskonale odpowiada ona na potrzeby związane z leczeniem bólu oraz stanów zapalnych, wspomaga aplikowanie specjalnych leków w głąb tkanek (jonoforeza), co także jest warte podkreślenia. Może wspomagać proces modelowania sylwetki oraz utraty wagi (ale tylko w połączeniu z działaniami dietetycznymi i aktywnością fizyczną). Wszystko tak naprawdę opiera się o stosowanie odpowiedniego wyposażenia. Fachowy sprzęt do elektrostymulacji jest dziś wykorzystywany w gabinetach lekarskich oraz fizjoterapeutycznych, a jego wysoka skuteczność została potwierdzona także badaniami naukowymi.